Nasze Kominki Kaflowe
Kominek kaflowy to pojęcie bardziej obrazujące to jak wygląda dana bryła niż jakie funkcje spełnia. A to dlatego że każdy kominek kaflowy może być zbudowany w różnej technice grzewczej: konwekcyjnej (kominkowej), konwekcyjno-kumulacyjnej (kominkowo-piecowej), kumulacyjnej (piecowej).
Kominek kaflowy NR-K-84
Kominek kaflowy NR-K-83
Kominek kaflowy NR-K-82
Kominek kaflowy NR-K-81
Kominek kaflowy NR-K-80
Kominek kaflowy NR-K-79
Kominek kaflowy NR-K-77
Kominek kaflowy NR-K-76
Kominek kaflowy NR-K-74
Kominek kaflowy NR-K-73
Kominek kaflowy NR-K-72
Kominek kaflowy NR-K-65
Kominek kaflowy NR-K-63
Kominek kaflowy NR-K-58
Kominek kaflowy NR-K-47
Kominek kaflowy NR-K-46
Kominek kaflowy NR-K-39
Kominek kaflowy NR-K-36
Każda z technik ma swoje zalety i wady, których obiektywna ocena pozwoli na wybór właściwego optymalnego rozwiązania do naszego domu – ale o tym później.
Na początku chciałbym się tu skupić na rozróżnieniu na pierwszy rzut oka pieca kaflowego od kominka kaflowego. Kominek kaflowy to bryła raczej 3-skrzyniowa: 1-poziom to szeroka podstawa z półką, 2-poziom to obudowa kaflowa wokół wkładu, która zamyka się jednym rzędem kafli i półką w przypadku wkładów kominkowych otwieranych do boku. W przypadku wkładów przesuwanych do góry powyżej szyby wkładu kominkowego występują dwa rzędy kafli z listwą umożliwiające "skrycie" kasety na szybę. 3-poziom skrzyni to najczęściej pomniejszona bryła poziomu drugiego, umożliwiająca "odkrycie" półki kaflowej na ok. 10-15cm na której można postawić ozdobne przedmioty.
Kominki kaflowe są również kojarzone często z bryłami asymetrycznymi w których występuje półka kaflowa z siedziskiem w którym można zagrzać plecy. Zwykle konstrukcje kominków kaflowych nie sięgają sufitu. Spotyka się też bryły kominków kaflowych gdzie linia zabudowy 3 skrzyni jest wykonana z płyty karton-gips lub okrągłych kształtek szamotowych.
Piece kaflowe w odróżnieniu do kominków kaflowych, charakteryzują się w przeważającej części bryłami symetrycznymi, smukłymi. Występują również piece kaflowe w konwencji 3-skrzyniowej lecz tzw. przejścia między skrzyniami to maksymalnie 11cm (pół kafla) o które piec kaflowy jest zwężany i wypłycany. Najczęściej piece kaflowe to bryły dwu lub jednoskrzyniowe, sięgające ok. 200-220cm.
By móc sobie odpowiedzieć jaką technikę chcielibyśmy zastosować w naszym kominku kaflowym przybliżę pokrótce charakterystykę wszystkich trzech technik grzewczych ze wskazaniem na ich plusy i minusy.
- Konwekcyjny kominek kaflowy - to najprostsza i najtańsza forma zabudowy kominka kaflowego. Polega ona na podłączeniu wkładu kominkowego bezpośrednio do komina, zaś obudowa kaflowa posiada liczne kafle ażurowe (kafle kratki), przez które wydobywa się ciepło. Pali się w nim jak w zwykłym kominku, dodatkowo podczas palenia mamy cały czas ciepłe/gorące kafle. Kominek ze względu na brak masy kumulacyjnej bardzo szybko się wychładza wiec kafle są ciepłe 2-3 godziny po wygaszeniu. Taki rodzaj konstrukcji jest stosowany w kominkach o charakterystyce rekreacyjnej tj. kiedy należy szybko zagrzać pomieszczenie, cieszyć się palącymi polanami.
- Konwekcyjno-kumulacyjny kominek kaflowy - inaczej pieco-kominek, w których mamy jak w technice konwekcyjnej wkład kominkowy z tym że podłączony do małej masy kumulacyjnej. Mała masa kumulacyjna dostosowana jest do ilości wrzuconego drewna ale też i do temperatury wychodzącej z wkładu, która sięga ok. 500 stopni Celsjusza. Masą kumulacyjną w tym przypadku są klocki lub krążki kumulacyjne- najczęściej na wyjściu spalin z wkładu. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo szybkie nagrzewanie się pomieszczeń tzn. że rozpalenie o godzinie 17 powoduje że za godzinę jest odczuwalne ciepło, ale też jest możliwość odzyskania z energii ciepła spalin, dzięki któremu kafle po wygaśnięciu są 6-8 godzin ciepłe.
- Kominki kaflowe w technice kumulacyjnej to tak naprawdę technologicznie piece kafle jakie znamy z dawnych lat z tą różnicą że palimy w nich drewnem oraz to że piece te pozwalają nam na obserwację palącego się ognia. Charakterystyką tego typu konstrukcji jest fakt iż stosujemy w takich konstrukcjach małe podwójne szyby, a gorące spaliny podłączamy do minimum 500kg masy kumulacyjnej. Całość procesu spalania regulowane jest za pomocą elektronicznego sterownika, który maksymalizuje długość utrzymania ciepła w bryle kominka kaflowego. Kominki kaflowe w technice piecowej umożliwiają autonomie grzania od 8-12h przy jednym załadunku drewna czyli 2-3 załadunki na dobę.